Moda Haberleri

Kolanın Zararları Nelerdir ?

Kolanın zararları

Kola içen var mı hala bilmiyorum ama ben içenler için zararlarını araştırdım ve sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu bağımlılık yaratan kolayı milyonlarca kişi çılgınca tüketiyor. Kola tadı ve lezzeti açısından size hoş geliyor olabilir veyahut sizde bir zamanlar benim gibi tutkunuydunuz ve içmeden duramıyordunuz. Sebep her ne olursa olsun bir şekilde kola tutkunuzdan vazgeçmenizi öneririm.

Karamel

Kolanın içinde bol miktarda karamel bulunur. Karamel, şekerin 170 derecede eritilmesiyle oluşur. Alerjisi olanlar için büyük sıkıntılara yol açmaktadır.

Şeker

Bunu hemen herkes biliyordur. Bir bardak kolanın içerisinde 10 küp şeker bulunur ve bir bardak kola ile günlük almamız gereken şekerin 100 katını alıyoruz. Şeker tatlı zehirdir. Kilo aldırır ve sadece kilo aldırmaz sağlığınızı bağışıklılık sisteminizi de önemli şekilde etkiler.

Kafein

Bağımlılık yaptıran maddelerden biridir. Kafein fazla alındığı zaman heyecan, sinirlilik ve uykusuzluğa yol açmaktadır.

Fosforik Asit

Daha çok kadınlarda görülen osteoporoz hastalığını tetikler. Bu hastalık bir çeşit kemik hastalığıdır. Kemiklerinizin dayanıklılığı azalıyor. Bir süre sonra kemikleriniz kırılmaya başlıyor.

Karbonmonoksit

Yanlış okumadınız. Kolanın içerisinde karbonmonoksit var. Aslında bir çok kişi bu gazı çok iyi biliyor. Soba zehirlenmeleri olduğunda ölüme neden olan gazdır. Fazla maruz kalındığı taktirde sonuç açık ve net ölümdür.

Yapay tatlandırıcılar

Yapay tatlandırıcılar özellikle diyet kolada çokça yer alıyor. Çocukların zeka gelişimine engel olduğu gibi ileri dönemlerde Alzheimer olmanıza neden olacaktır.

Etil Alkol

Kolada %5 oranında etil alkol vardır. Bir çok zararı olduğu gibi metabolizmanızı yavaşlatıp kilo almanıza da neden olacaktır.

Kola genel olarak zararlı bir içecektir. Kolada bulunan asit dişlerinize zarar verecek ve ağız sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecektir. İçinde bulunan şeker hızla kilo almanıza neden olacaktır. Kemiklerimiz için gerekli olan vücuttaki kalsiyumun çabuk bir şekilde atılmasına neden oluyor. Ayrıca kaslarınızın erimesine de neden olmaktadır.

Bunca zararı olan bir maddeyi tüketmemenizi öneririm. Zararın neresinden dönerseniz kârdır. 😉

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top