Moda Haberleri

Yeşil Kahvenin Faydaları ve Hazırlanışı

yesil-kahve-660x330

Son dönemlerde iyiden iyiye popüler olan yeşil kahve aslında bildiğimiz kahvenin kavrulmamış halidir. Önceden bulunması kısıtlı olan şimdi ise her tarafta satılan yeşil kahvenin faydalarını saymaya başlayalım.

Klorojenik Asit Bakımından Yüksektir.

Yeşil kahve kavrulduktan sonra kaybolan klorojenik asit yağ yakmak için birebirdir. Kavrulmuş kahveye oranla neredeyse iki kat daha fazla bulunuyor. Yeşil kahve Bu yönüyle zayıflamak için harika bir besindir.

Kafein Miktarı Azdır.

Kafein miktarını artıran işlem kahvenin kavrulma işlemidir. Kavruldukça kafein miktarı da artacaktır.

Antioksidan Kaynağı

Tam bir antioksidan kaynağı olan yeşil kahve ayrıca içinde bulundurduğu vitamin ve amino asit bakımından yüksek olduğu için bağışıklılık sisteminizi güçlendirip zinde kalmanıza yardım eder. Diğer içilen kahveler gibi halsizlik, uykulu gibi durumlardan kurtulmak için harika bir çözüm yoludur. Bu yönüyle beyne ve sinir sistemini uyarıcı görevindedir. Ayrıca şeker hastaları da rahatlıkla tüketebilir.

Yeşil Kahve Hazırlanışı

Yeşil kahve diğer kahve gibi hazırlanmadığını tahmin edebiliyorsunuzdur. Bir fincan yeşil kahve hazırlamak için bir tatlı kaşığı cezveye koyup Türk kahvesi gibi ocakta pişirilir. Daha sonra afiyet ile içilir.

Yeşil Kahvenin Tadı Nasıl ?

Bu sorunun cevabını henüz bende bilmiyorum. Lakin kavrulmuş kahveye benzemediği kesin. Ama yeşil çaya benzediğini söyleyenler var. Siz yeşil çay içtiyseniz şayet bizimle paylaşırsanız seviniriz.

Yeşil Kahve Ne Kadar Süre Aralıkla İçilmelidir?

İnsan vücudunda her ilaçta olduğu gibi her zaman içilen yeşil kahve de bir süre sonra vücutta bağışıklılık kazanarak bir fayda görmezseniz. Artarda 15 günden fazla içmemenizi tavsiye ediyoruz. İki hafta içmedikten sonra bir ay sonra tekrar içebilirsiniz. İçerken kararını bilmeye dikkat edin.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top